Moja przygoda z książkami i wyzwaniem czytelniczym...

KSIĄŻKI WŚRÓD NOMINACJI OSKAROWYCH W 2015 ROKU

czwartek, 15 stycznia 2015 ,


Tak jak Wam kiedyś pisałam, poza książkami bardzo interesuje się również filmami. Dlatego też uważnie śledziłam dzisiejsze ogłoszenie nominacji do tegorocznych Oscarów. Wiem, że informacje o tym znajdziecie na większości blogów i portali, ale i ja chciałabym dorzucić do tego swoje trzy gorsze. Dlatego też przedstawię Wam niektóre z książek, których ekranizacje zdobyły nominacje do tej prestiżowej nagrody.


Jeśli bierzecie udział w moim wyzwaniu czytelniczym, to każdą z nich możecie przeczytać w ramach punktu 02. Książka, którą przeczytasz po obejrzeniu filmu (jeśli oczywiście dany film już oglądaliście, a jeżeli nie, to zawsze możecie to nadrobić). Poza tym każda z nich pasuje do jakiegoś innego punktu z wyzwania."Gra tajemnic", reż. Morten Tyldum 
Na podstawie: "Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga" Andrew Hodges
Opowieść o amerykańskim matematyku Alanie Turingu, który w trakcie II Wojny Światowej pomógł złamać kod maszyny szyfrującej Enigmy.
8 nominacji, w tym za: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Benedict Cumberbatch), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Keira Knightley), Najlepszy reżyser (Morten Tyldum) oraz Najlepszy scenariusz adaptowany. 
"Snajper", reż. Clint Eastwood
Na podstawie: "Cel snajpera. Opowieść najbardziej niebezpiecznego snajpera w dziejach amerykańskiej armii", Chris Kyle, Jim DeFelice, Scott McEwen
Chris Kyle uchodzi za najniebezpieczniejszego snajpera w amerykańskiej armii. Film przedstawia jego życie osobiste oraz karierę wojskową.
6 nominacji, w tym za: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper) oraz Najlepszy scenariusz adaptowany."Teoria wszystkiego", reż. James Marsh
Na podstawie: "Podróż ku nieskończoności", Jane Hawking
Historia początków kariery niesamowitego naukowca Stephena Hawkinga. Film opowiada o poznaniu przez niego swojej przyszłej żony Jane oraz o jego radzeniu sobie z nieuleczalną chorobą.
5 nominacji, w tym za: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Eddie Redmayne), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Felicity Jones) oraz Najlepszy scenariusz adaptowany.
"Niezłomny", reż. Angelina Jolie
Na podstawie: "Niezłomny", Laura Hillenbrand
Lous Zamperini, biegacz olimpijski, w trakcie II Wojny Światowej zostaje wzięty do niewoli przez japońskie wojsko.
3 nominacje, w tym za: Najlepszy montaż. 


"Wada ukryta", reż. Paul Thomas Anderson
Na podstawie: "Wada ukryta" Thomas Pynchon
Larry Sportello jest uzależnionym od narkotyków prywatnym detektywem. Kiedy jednak dowiaduje się o zaginięciu swojej byłej dziewczyny, postanawia rozpocząć śledztwo.
2 nominacje, w tym za: Najlepszy scenariusz adaptowany. 


 

"Dzika droga", reż. Jean-Marc Vallee
Na podstawie: "Dzika droga. Jak odnalazłam siebie", Cheryl Stayed
Cheryl Stayed musi uporać się z rozpadem małżeństwa oraz śmiercią matki. Aby sobie z tym poradzić postanawia wyruszyć na pieszą wędrówkę obejmującą tysiące mil.
2 nominacje za: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Reese Witherspoon), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Laura Dern)


 

"Zaginiona dziewczyna", reż. David Fincher
Na podstawie: "Zaginiona dziewczyna", Gillian Flynn
Nick i Amy Dunne mają właśnie świętować piątą rocznicę ślubu. Jednak rankiem Amy znika bez śladu. Podejrzenia padają na męża, a coraz więcej poszlak sugeruje, że to właśnie on stoi za zaginięciem żony.
1 nominacja za: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Posamund Pike) 

"Still Alice", reż. Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Na podstawie: "Motyl" Lisa Genova
Profesor Alice Howland zauważa u siebie pierwsze oznaki choroby Alzheimera.
1 nominacja za: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Julianne Moore)
 
"Hobbit: Bitwa Pięciu Armii", reż. Peter Jackson
Na podstawie: "Hobbit, czyli tam i z powrotem", J.R.R. Tolkien
Bilbo wraz z Krasnoludami dotarł do Samotnej Góry. Obudzili oni jednak smoka, który zaatakował pobliskie miasteczko Dale. Muszą oni nie tylko pokonać smoka, ale również połączyć siły z innymi mieszkańcami Śródziemia i stawić czoło zbliżającej się armii okrów. 
1 nominacja za: Najlepszy montaż dźwięku.Omówione przeze mnie filmy są ekranizacjami książek, jednak wśród nominowanych do Oscarów znajdziecie również adaptacje musicali ("Tajemnice lasu) oraz komiksów (na przykład "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz").

Opisy filmów przedstawionych powyżej tworzone są w oparciu o informacje z portalu filmweb.pl.

Może Ci się również spodobać

0 komentarze