Moja przygoda z książkami i wyzwaniem czytelniczym...

"BĘDZIESZ TAM?", CZYLI ŚWIADOMOŚĆ NIEUCHRONNEGO PRZEMIJANIA

wtorek, 17 lutego 2015 ,


Przeglądając blogi książkowe kilka razy natknęłam się na różne książki Guillaume'a Musso. Kiedy więc znalazłam w bibliotece książkę "Będziesz tam?", postanowiłam sprawdzić, czy te wszystkie zachwyty są uzasadnione. Przy okazji, zapraszam do zajrzenia do mojego stosiku książkowego na luty, gdzie znajdziecie wszystkie powieści, które planowałam przeczytać w tym miesiącu.

Pewnego pięknego wieczoru przyszłość staje się przeszłością. Wtedy właśnie odwracamy się i widzimy własną młodość.
Louis Aragon

Książka opowiada historię znanego chirurga, Elliotta Coopera, który niespodziewanie dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Mimo wszystko nadal pracuje w szpitalu i udziela się w akcjach charytatywnych. W ramach podziękowania za pomoc choremu dziecku, tajemniczy szaman daje mu coś, co ma spełnić jego marzenie. Sprawią one, że będzie mógł on cofnąć się w czasie i zobaczyć swoją zmarłą ukochaną - Elenę.

Interesuje mnie przyszłość: tam właśnie zamierzam spędzić najbliższe lata.
Woody Allen

Bardzo spodobał mi się element fantastyki wprowadzony przez autora, czyli tabletki umożliwiające głównemu bohaterowi na cofnięcie się w czasie. Są one punktem wyjścia do rozważań na temat życia oraz podejmowanych decyzji. Ponadto możemy w książce zauważyć jak różne jest podejście do świata u osoby, która ma całe życie przed sobą oraz takiej, która staje w obliczu niedalekiej śmierci.

Posiedź przez godzinę przy ładnej dziewczynie, a ten czas wyda ci się chwilą. Usiądź na chwilę przy gorącym piecu, a będziesz miał wrażenie, że minęła godzina. Na tym właśnie polega względność.
Albert Einstein

Prawie każdy czegoś w życiu żałuje, chciałby coś zmienić. Główny bohater również czuje żal z powodu śmierci ukochanej. Z perspektywy czasu widzi jednak, że nawet najtragiczniejsze momenty mogą prowadzić do szczęścia w przyszłości. Natomiast najmniejsza zmiana przeszłych wydarzeń może spowodować ogromne zmiany w przyszłości. Elliott oczywiście zdaje sobie z tego sprawę, jednak jest to jedyna okazja do uratowania ukochanej. Możemy tylko gdybać, co zrobilibyśmy na jego miejscu.

Przechodzimy przez teraźniejszość z zawiązanymi oczami. (...) Dopiero później, kiedy zdejmiemy opaskę i spojrzymy w przeszłość, rozumiemy to, co przeżyliśmy.
Milan Kundera
Najbardziej w książce spodobało mi się to, w jaki sposób skłania ona do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem. Decyzje, które wydają się nieistotne, mogą diametralnie zmienić nasze życie. Książka jest świadectwem tego, że powinniśmy żyć tak, aby w przyszłości niczego nie żałować. Dodatkowo przed każdym rozdziałem możemy przeczytać wybrane przez autora cytaty, które do danego fragmentu pasują. Kilka z nich umieściłam w mojej recenzji, a każdy z nich jest, moim zdaniem, wart zapamiętania lub zapisania.

Zauważyłem, że nawet ludzie, którzy twierdzą, ze wszystko jest przeznaczeniem i że niczego nie możemy zmienić, rozglądają się na boki, przechodząc przez ulicę. 
Stephen Hawking

Książka jest wspaniale napisana. Musso pisze bardzo lekko i dzięki temu opowieść czyta się niesamowicie szybko i nie można się od niej oderwać. Poza tym jest ona bardzo przejmująca. Razem z bohaterami przeżywamy ich emocję, a wiele osób na pewno uroni nie jedną łzę. Nawet po skończeniu lektury nie jest łatwo o niej zapomnieć.

Kiedy pojawi się przed tobą kilka dróg, a ty nie będziesz wiedział, którą z nich pójść, nie wybieraj przypadkowo, tylko usiądź i zaczekaj. Czekaj i czekaj. Nie ruszaj się, nic nie mów, i słuchaj swojego serca. Potem, kiedy do ciebie przemówi, wstań i idź tam, gdzie cie poprowadzi.
Susanna Tamaro

Muszę przyznać, że książka mnie zachwyciła. Autor wprowadza elementy fantastyczne, ale mimo wszystko możemy identyfikować się z głównym bohaterem. Ponadto jego zachowanie może skłaniać nas do reelekcji (a to jest coś, co w książkach lubię najbardziej). Musso ma niesamowicie lekki styl, który sprawia, że od książki nie można się oderwać. Na pewno w przyszłości sięgnę po kolejne jego książki.

Nie chodzi o to, że mamy zbyt mało czasu, ale że zbyt dużo go tracimy.  
Seneka


"Będziesz tam?" Guillaume Musso
Wyd. Albatros, 2008.

Przeczytane w ramach wyzwania czytelniczego 52 książki na 2015 rok
17.  Książka znanego autora, którego nie czytałeś jeszcze żadnej powieści.
Moja ocena: 9/10

Mój ulubiony cytat:
Powiadają, że wartość życia nie polega na tym, że ono trwa, lecz na tym, w jaki sposób się je przeżyło.

Powyższą recenzję znajdziecie również tutaj na portalu Lubimy Czytać.

Może Ci się również spodobać

10 komentarze

 1. Znany autor, chociaż niestety ja go jeszcze nie poznałam:) Ostatnio widziałam jego książki w promocji w Biedronce, ale nie mogłam się zdecydować:) Następnym razem nie zrobię tego błędu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę w takim razie zwrócić uwagę na książki w Biedronce. Może znajdę którąś z jego książek :).

   Usuń
 2. Nie znam tego autora. Chyba czas to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Musso to mój ulubiony autor i bardzo się cieszę, że i Tobie spodobała się jego książka. Koniecznie przeczytaj "Ponieważ Cie kocham"- według mnie to jego najlepsza książka.
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapisuję "Ponieważ Cię kocham" na liście książek do przeczytania. Dzięki za polecenie :). Słyszałam też, że "Papierowa dziewczyna" jest bardzo dobra.

   Usuń
 4. Niestety nie miałem jeszcze styczności z tym autorem, a widze, że robie to niesłusznie. Musze poznać jedną z jego powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam :). Ja na pewno na jednej nie poprzestanę.

   Usuń
 5. Nie znam jeszcze niestety prozy Musso, ale jak widzę muszę to jak najszybciej zmienić. Ta książka jest na pewno warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest warta przeczytania. Po skończeniu jeszcze na długo pozostaje w pamięci.

   Usuń