Moja przygoda z książkami i wyzwaniem czytelniczym...

02. KSIĄŻKA, KTÓRĄ PRZECZYTASZ PO OBEJRZENIU FILMU

środa, 14 stycznia 2015 ,


Dziś przygotowałam dla Was zestawienie książek, które pasuje do kolejnego punktu z mojego wyzwania czytelniczego "52 książki na 2015 rok". Chodzi w nim o przeczytanie książki, po którą sięgniemy po obejrzeniu filmu. Najlepiej zastanówcie się, co ciekawego ostatnio oglądaliście i sprawdźcie, czy może film był oparty na podstawie książki. Często można się naprawdę zdziwić, że dany film był ekranizacją.


Poniżej przedstawiam Wam listę 9 ciekawych i różnorodnych książek, które możecie przeczytać w ramach tego punktu wyzwania. Możecie również zajrzeć do listy książkowych ekranizacji z 2014 roku. Każda z nich również pasuje do tego punktu. Starałam się zawrzeć różne gatunki książek (tak, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie). Mam nadzieję, że mi się to udało."Kochanice króla" Philippa Gregory [MOJA RECENZJA]
Opowieść o dwóch siostrach, Marii i Annie Boleyn, które rywalizują o względy Henryka VIII. Obie, całkowicie oddane i  posłuszne rodzinie, są gotowe na wszystko byleby zyskać przychylność króla. Na początku w oko Henrykowi wpada Maria, jednak później zakochuje się szaleńczo w jej siostrze.
Na podstawie książki powstał film "Kochanice króla" (reż. Justin Chadwick), w którym w głównych rolach wystąpili Natalie Portman, Scarlett Johansson oraz Eric Bana.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 12.  Książka ze znaną historyczną postacią.

"Fight Club" Chuck Palahniuk
Dwóch mężczyzn zakłada klub, w którym odbywają się walki. Podstawową zasadą jest nie rozmawiać o klubie walki. Pozostałe to: dwóch mężczyzn, jedna walka, jedna walka na raz, boso i bez koszul, walka trwa do skutku.
Na podstawie książki powstał film "Podziemny krąg" (reż. David Fincher), w którym w głównych rolach wystąpili Edward Norton, Brad Pitt oraz Helena Bonham Carter.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 19.  Książka polecona przez znajomego.


"Skafander i motyl", Jean-Dominique Bauby
Książka jest autobiografią redaktora naczelnego magazynu "Elle", który w wyniku wylewu doznał paraliżu całego ciała. Jedynym sposobem porozumiewania się było mruganie lewą powieką. W ten właśnie sposób napisał swą książkę.
Na podstawie książki powstał film "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel), w którym w głównych rolach wystąpili Mathieu Amalric oraz Emmanuelle Seigner.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 48.  Książka inspirowana prawdziwą historią.


"Droga" Cormac McCarthy
Wizja post-apokaliptycznej, spalonej Ameryki, którą przemierzają ojciec i syn. Pomimo martwego po kataklizmie świata i niebezpiecznej drogi w nieznane, kierują się oni w stronę wybrzeża. Choć tak naprawdę nie wiedzą co tam na nich czeka.
Na podstawie książki powstał film "Droga" (reż. John Hillcoat), w którym w głównych rolach wystąpili Viggo Martensen i Kodi Smit-McPhee.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 44.  Książka, która zdobyła nagrodę Pulitzera.


"Ojciec chrzestny" Mario Puzo
Don Vito Corleone jest głową nowojorskiej rodziny mafijnej. Jest on tyranem i sprawuje rządy żelazną ręką, ale jednocześnie postępuje zgodnie ze swoim honorem. Powoli przekazuje on wladzę swojemu najmłodszemu synowi, Michaelowi.
Na podstawie książki powstał film "Ojciec chrzestny" (reż. Francis Ford Coppola), w którym w głównych rolach wystąpili Marlon Brando oraz Al Pacino.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 36.  Książka z akcją w miejscu, które chcesz odwiedzić.


"Miłość bez końca" Scott Spencer
Książka opowiada o budzącej się miłości pomiędzy dwójką nastolatków: pochodzącej z zamożnej rodziny Jane oraz ubogiego Davida. Ich związkowi sprzeciwia się jednak ojciec dziewczyny. David postanawia zrobić coś, czym go do siebie przekona.
Na podstawie książki powstał film "Miłość bez końca" (reż. Shana Feste), w którym w głównych rolach wystąpili Alex Pettyfer oraz Gabriella Wilde.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 10.  Książka, którą można określić jako „łatwą i przyjemną”.


"Gra Endera" Orson Scott Card
W przyszłości ludzkość narażona jest na atak obcych z kosmosu. Muszą oni przygotować się do obrony swoim planety. W tym celu szkolą oni dzieci na elitę wojskową, wśród których znajduje się niezwykły i genialny chłopiec - Ender.
Na podstawie książki powstał film "Gra Endera" (reż. Gavin Hood), w którym w głównych rolach wystąpili Asa Butterfield, Harrison Ford oraz Ben Kingsley.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 41.  Książka otrzymana w prezencie lub pożyczona od kogoś.


"Tożsamość Bourne'a" Robert Ludlum
Mężczyzna, który zostaje wyłowiony z morza, w wyniku wypadku traci pamięć. Wiele wskazuje jednak, że nie jest on zwyczajnym człowiekiem. Łatwość z jaką radzi sobie ze spotkanymi płatnymi zabójcami sugeruje, że on również w przeszłości przeszedł specjalne przygotowanie.
Na podstawie książki powstał film "Tożsamość Bourne'a" (reż. Doug Liman), w którym w głównych rolach wystąpili Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper oraz Clive Owen.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 24.  Trylogia – tom pierwszy.


"Wyznania gejszy" Arthur Golden
Opowieść o drodze, jaką przeszła młoda dziewczyna, aby zostać słynną gejszą i przeżyć niezwykłą miłość. Autor, dzięki rozległej wiedzy o obyczajach i kulturze Japonii w czasie II wojny światowej, dokładnie opisuje tamtą rzeczywistość oraz zwyczaje.
Na podstawie książki powstał film "Wyznania gejszy" (reż. Rob Marshall), w którym w głównych rolach wystąpili Ziyi Zhang oraz Ken Watanabe.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 29.  Książka z listy 100 najlepszych książek według BBC.


Opisy książek przedstawionych powyżej tworzone są w oparciu o informacje z portalu lubimyczytać.pl.

Może Ci się również spodobać

2 komentarze

 1. Jedyna szansa, żebym przeczytała książkę po obejrzeniu filmu, to gdy i film i książka jest w języku obcym, którego się uczę. I bynajmniej nie jest to angielski. ;) Praktycznie w ogóle nie oglądam ekranizacji książek (nie ważne czy przed czy po). Nie bawi mnie czytanie/oglądanie historii, którą już znam. Adaptacje filmowe mogę obejrzeć, jeśli jest małe prawdopodobieństwo, że w przeciągu kilku lat przeczytam książkę (bp np. jest tak trudno dostępna).
  Miłego oglądania/czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie oglądanie filmu i czytanie książki to rzeczywiście ciekawy pomysł na naukę obcego języka. Muszę kiedyś spróbować.
   A co do adaptacji, to oglądam w ciągu roku bardzo dużo filmów, zdecydowanie więcej niż czytam książek, więc często zdarza mi się obejrzeć film, który nawet nie wiem, że jest ekranizacją. Teraz jeśli wiem, że chcę przeczytać daną książkę, to poczekam z obejrzeniem filmu. Ale czasem dopiero film sprawia, że chcę sięgnąć po książkę i sprawdzić jak autor opisał daną historię. Jest też wiele książek, których ekranizacje oglądałam dawno temu (na przykład dopiero niedawno się dowiedziałam, że film "Fight club" powstał na podstawie książki), a dopiero teraz sięgam po powieść. Więc moja lista książek pasujących do tego punktu jest naprawdę długa.
   Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

   Usuń