Moja przygoda z książkami i wyzwaniem czytelniczym...

01. KSIĄŻKA Z KOLOREM W TYTULE

sobota, 10 stycznia 2015 ,


Przedstawiam Wam moje propozycje książek, które pasują do pierwszego punktu wyzwania czytelniczego 52 książki na 2015 rok. Dotyczy on książki, w której tytule pojawia się jakiś kolor. Postarałam się wybrać dla Was 9 moim zdaniem najciekawszych pozycji. Mam nadzieję, że każdy znajdziecie jakąś książkę, która go zainteresuje.

Poniżej znajdziecie krótki opis każdej z książek oraz informację, do którego innego punktu wyzwania dana książka mogłaby pasować (niektóre z nich są subiektywne, więc nie każda osoba musi się z nimi zgadzać).  Jeśli jesteście zainteresowani innymi zestawieniami w ramach tego wyzwania, to zapraszam TUTAJ.


"Dziewczyna w błękitnej sukience", Gaynor Arnold [MOJA RECENZJA]
Dorothea, dziewczyna pochodząca z zamożnej rodziny, wychodzi za mąż za rozkochanego w niej ubogiego Alfreda. Gdy ten ostatni staje się sławnym pisarzem, przestaje dbać o żonę, zdradza ją i w końcu wyrzuca Dorotheę z ich dziećmi z domu. Życie nieszczęśliwej kobiety zmienia się, gdy udaje jej się spotkać z królową Wiktorią. Powieść inspirowana jest życiem prywatnym Catherine i Charlesa Dickensów.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 12. Książka ze znaną historyczną postacią.

"Czerwony Mars", Kim Stanley Robinson
Książka przedstawia okres kolonizacji Marska przez ludzi oraz ich próby przystosowania planety do zamieszkania. Problemem są jednak eksperymenty na ekosferze planety oraz nieuczciwe działania międzynarodowych korporacji finansowych. Książka jest początkiem trzyczęściowego cyklu.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 24. Trylogia - tom pierwszy.

"Czerwona królowa", Victoria Aveyard
 Mare Molly Barrow w dniu kolejnych urodzin powinna wstąpić do wojska. Nie jest jednak zbyt porządną dziewczyną: osiąga słabe wyniki w szkole i ma nawet na swoim koncie wykroczenia. Dzieje się jednak coś niezwykłego, sam król zwraca na nią swoją uwagę. Książka jest połączeniem romansu i fantasy.
Książka ma swoją premierę 16.02.2015 roku.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 06. Książka z serii Young Adult.

"Czarny piątek", Alex Kava
W piątek po Święcie Dziękczynienia do wszystkich centrów handlowych w USA przechodzą tysiące  ludzi. Ponieważ chcą oni skorzystać z najlepszych promocji, wszędzie panuje ścisk i zamieszanie. Wtedy też uderzają samobójczy zamachowcy. Giną tysiące ludzi, a agentka Maggie O'Dell musi rozwiązać najtrudniejszą w jej karierze sprawę.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 14. Książka ze zbrodnią w tle.

"Biała królowa", Philippa Gregory
Król Edward IV York zakochuje się i w sekrecie bierze za żonę piękną Elżbietę Woodville. Kiedy małżeństwo wychodzi na jaw Elżbieta i jej rodzina muszą zawalczyć o władzę oraz stawić czoło swoim przeciwnikom. W tle autorka przedstawia niezwykle interesującą Wojnę Dwóch Róż - rywalizację o angielską koronę.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 42. Książka, na podstawie której nakręcono serial.

"Smażone zielone pomidory", Fannie Flagg
Cleowa Threadgoode chcąc podnieść na duchu spotkaną kobietę, opowiada jej historię swojego życia. Wraca w niej do Alabamy w latach trzydziestych oraz do kawiarni Whistle Stop, która zapewni swoim klientom wszystko, co im potrzeba.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 22. Książka, którą posiadasz, ale jeszcze jej nie przeczytałeś.

"Srebrne świnki", Lindsey Davis
Jest I wiek n.e. Przebywający w Rzymie detektyw Marek Dydiusz Falko spotyka szesnastoletnią dziewczynę, która przed czymś ucieka. W ten sposób zostaje on wplątany w mroczny spisek, w którym ważną rolę pełnią skradzione cesarskie sztaby srebra. Niezwykły kryminał ze starożytnym Rzymem w tle.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 11. Książka będąca częścią dłuższego cyklu.

"Złote nietoperze", Grażyna Jeromin-Gałuszka
Dwie zupełnie różne od siebie kobiety, Lora i Matylda, zakochują się w tym samym mężczyźnie. Obie również zostają przez niego skrzywdzone. Chcąc zmierzyć się z losem, wspólnie odkrywają pewną tajemnicę. Książka zmusza do refleksji i zaskakuje opisami prostego życia.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 47. Książka z tytułem, który Cię zaintrygował.

"Czerwony namiot", Anita Diamant
Dina jest bohaterką jednego z epizodów Księgi Rodzaju. Padła ona ofiarą gwałtu i została mimowolną przyczyną rzezi, której dokonali jej bracia. Autorka czerpiąc niewiele informacji z Biblii, stworzyła portret niezwykłej kobiety i przenosi nas do niesamowicie opisanej biblijnej historii.
Książkę możesz również przeczytać w ramach: 35. Książka, która porusza kwestie wiary lub religii.


Opisy książek przedstawionych powyżej tworzone są w oparciu o informacje z portalu lubimyczytać.pl.

Może Ci się również spodobać

4 komentarze

 1. Ja w ramach tego punktu planuje przeczytać " Pąk szkarłatnej róży", ale zaciekawiłaś mnie tymi pozycjami w szczególności "Czarnym piątkiem", który na pewno kiedyś przeczytam :-)
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłam zaproponowaną przez Ciebie książkę i muszę przyznać, że też jest bardzo ciekawa :). Ja w ramach tego punktu przeczytam "Dziewczynę w błękitnej sukience" (chyba, że w między czasie znajdę jakąś inną, jeszcze ciekawszą książkę).
   Niedługo na blogu pojawią się propozycje do kolejnych punktów wyzwania. Mam nadzieję, że też Cię zainteresują :).
   Pozdrawiam,
   Magda

   Usuń
 2. Praktycznie sama brytyjska i usańska literatura. Ledwo jedna polska książka. Właśnie choćby z tych powodów stworzyłam wyzwanie "Dookoła świata: od A do Z".

  Moje propozycje:
  Godzina pąsowej róży - Maria Krüger. Klasyka polska, aż dziw, że nie znalazła się na liście. Wpisuje się też w "alternatywną historię".
  Zielone żagle złudzeń, Jerzy Pachłowski. Antologia opowiadań łotewskich.
  Złoto. Walet treflowy. Juozas Pożera. (Litwa) Dwa opowiadania o Syberii.

  Nie sądzisz, że "22. Książka, którą posiadasz, ale jeszcze jej nie przeczytałeś." oraz "47. Książka z tytułem, który Cię zaintrygował." jest ekhmm... nadużyciem? Przecież to należy do własnej oceny każdej osoby. Nie lepiej powstrzymać się od takich "osobistych" sugestii? Albo ująć to inaczej?

  Swoją drogą, jestem też ciekawa, czemu piszesz -łeś zamiast -łaś gdy czytelniczek jest zdecydowanie więcej od czytelników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta lista książek jest zupełnie subiektywna. Wybrałam książki, które uważałam za ciekawe lub takie, które już miałam na swojej liście "do przeczytania". Czytam raczej mało książek polskich autorów, dlatego znalazła się tutaj tylko jedna taka książka. Ale przecież każdy może przeczytać w ramach tego punktu to, co chce. Ja po prostu przedstawiam moje propozycje. "Godzina pąsowej róży" rzeczywiście mogła się tutaj znaleźć, ale niestety nie pomyślałam o niej tworząc moją listę.

   Pisałam nad zestawieniem, że niektóre moje propozycje innych punktów, które pasują do danej książki są subiektywne. Nie pasowały mi do innej kategorii. To jest tylko moja propozycja. Tytuł "Złote nietoperze" uważam za intrygujący, a "Smażone zielone pomidory" posiadam, ale jeszcze ich nie przeczytałam. Przecież w przyszłości będę robić całe zestawienie do tych punktów i one też będą całkowicie subiektywne. Mam jednak nadzieję, że kogoś zainteresuje któraś z opisywanych przeze mnie książek i może po nią sięgnie (nawet jeśli u niego nie pasuje do tego punktu wyzwania).

   A co do -łeś i -łaś, to stwierdziłam, gdybym napisała "przeczytałaś" to zdanie kierowane jest tylko do czytelniczek. "Przeczytałeś" jest dla mnie zwrotem zarówno do męskich, jak i żeńskich czytelników. W końcu samo słowo czytelnicy też opisuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

   Usuń