Moja przygoda z książkami i wyzwaniem czytelniczym...

KSIĄŻKI ZEKRANIZOWANE W 2014 ROKU - CZĘŚĆ III

sobota, 14 lutego 2015 ,


Przedstawiam Wam dzisiaj trzecią cześć mojej listy książek, które zostały zekranizowane w 2014 roku. Tak jak poprzednio, brałam pod uwagę premierę w kinach w Polsce, a nie na świecie. Ta część zawiera filmy, które nie były aż tak popularne i kasowe jak te, które znalazły się w poprzednich częściach. Ale oczywiście wszystkie książki są równie interesujące. Jeśli jesteście ciekawi poprzednich części mojej listy, to zapraszam TUTAJ.

 Jeśli bierzecie udział w moim wyzwaniu czytelniczym "52 książki na 2015 rok", możecie wykorzystać tą listę jako motywację do punktu 02. Książka, którą przeczytasz po obejrzeniu filmu (jeśli oczywiście któryś z tych filmów już widzieliście).

Poniżej znajdziecie krótki opis każdej książki i filmu.


Zmieniłam sposób prezentowania poszczególnych książek i filmów. Teraz wszystko powinno być bardziej czytelne, a obrazki i napisy nie powinny się rozjeżdżać. Co myślicie o takim wyglądzie opisów?
Książka: "Zimowa opowieść", Mark Helprin
Film: "Zimowa opowieść", reż. Akiva Goldsman

Peter Lake wkradając się do rezydencji w Nowym Jorku nie spodziewa się, że spotka swoją miłość. Beverly Penn, córka właścicieli, odmieni jego los. Książka opowiada o niezwykłej walce dobra ze złem na przestrzeni stu lat.
W filmie w głównych rolach występują Colin Farrell ("Aleksander") oraz Jessica Brown Findlay (serial "Downton Abbey"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Jennifer Connelly i Russella Crowe.


Książka: "Zanim zasnę", S.T. Watson
Film: "Zanim zasnę", reż. Rowan Joffe

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką.
W filmie w głównej roli występuje Nicole Kidman ("Godziny"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Colina Firtha i Marka Stronga. 


Książka: "Medicus", Noah Gordon
Film: "Medicus", reż. Philipp Stölzl

Średniowieczny wędrowny balwierz zajmuje się również leczeniem chorych, co czego wykazuje ogromne predyspozycje. Potrafi wyczuć u nich chęć do życia lub poddania się. Pragnie on dostać się do Isfahanu i uczyć się u znanego perskiego lekarza.
W filmie w głównych rolach występuje Tom Payne ("Niezwykły dzień Panny Pettigrew"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Stellana Skarsgårda oraz Bena Kingsleya.


Książka: "Długa droga w dół", Nick Hornby
Film: "Nauka spadania", reż. Pascal Chaumeil

Grupa osób chcących popełnić samobójstwo w sylwestra podejmuje decyzję, że poczeka z wym do walentynek. Dowcipna powieść poruszająca kwestie życia i śmierci, przyjaźni i zagubienia oraz miłości i bólu.
W filmie w głównych rolach występują Pierce Brosnan ("Autor widmo"), Toni Collette ("Mała miss"), Aaron Paul (serial "Breaking Bad") oraz Imogen Poots ("Need for speed"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Sama Neilla i Rosamund Pike.


Książka: "Niebo istnieje... Naprawdę", Todd Burpo, Lynn Vincent
Film: "Niebo istnieje... naprawdę", reż. Randall Wallace

Czteroletni chłopiec Colton Burpo cudem przeżył operację wycięcia wyrostka robaczkowego. Rodzina była jednak zaskoczona tym, co stało się później. Colton opowiadał bowiem o tym, że podczas zabiegu jego dusza opuściła ciało i odwiedziła niebo. Mówił on o sytuacjach, o których nie mógł wiedzieć: o historiach spotkanych w niebie ludzi, o tym, co robili w czasie jego operacji, o rzeczach, które zdarzyły się w trakcie operacji.
W filmie w głównych rolach występują Greg Kinnear ("Mała miss") oraz Kelly Reilly ("Lot").


Książka: "Bardzo poszukiwany człowiek", John Le Carré
 Film: "Bardzo poszukiwany człowiek", reż. Anton Corbijn

W Hamburgu pojawia się wychudzony i zmaltretowany młody muzułmanin Issa. Jest on byłym pensjonariuszem więzień rosyjskich i tureckich oraz synem pułkownika Armii Czerwonej, Karpowa, i porwanej przez niego Czeczenki. Jego przyjazd budzi zainteresowanie i niepokój niemieckiego i brytyjskiego kontrwywiadu.
W filmie w głównej roli występuje Philip Seymour Hoffman ("Idy marcowe"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Rachel McAdams, Willema Dafoe i Robin Wright.


Książka: "Podwojenie", José Saramago
Film: "Wróg", reż. Denis Villeneuve

Pewien mężczyzna, rozwodnik i nauczyciel historii, jest znudzony życiem i ma depresję. Pewnej bezsennej nocy, kiedy ogląda film, widzi siebie jako jednego z grających w nim aktorów. Jego depresja pogłębia się, a życie zaczyna się toczyć podwójnym torem.
W filmie w głównej roli występuje Jake Gyllenhaal ("Książę Persji: Piaski czasu"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Mélanie Laurent i Isabella Rossellini.


Książka: "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął", Jonas Jonasson
Film: "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął", reż. Felix Herngren

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak nie chce on tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...
W filmie w głównej roli występuje Robert Gustafsson.


Książka: "Droga do zapomnienia", Eric Lomax
Film:  "Droga do zapomnienia", reż. Jonathan Teplitzky

Eric Lomax wiele lat po zakończeniu wojny spędził w samotności. Wycofany, zamknięty w sobie, skrywał bolesną tajemnicę. Wspomnienie II wojny światowej, podczas której trafił do japońskiego obozu jenieckiego, nie dawało mu spokoju. Kiedy jednak spotkał kobietę swojego życia, zdał sobie sprawę, że musi jeszcze raz zmierzyć się z koszmarem z przeszłości.
W filmie w głównych rolach występują Colin Firth ("Jak zostać królem") oraz Nicole Kidman ("Godziny"). W pozostałych rolach możemy zobaczyć Jeremy'ego Irvine'a i Stellana Skarsgårda.


Może Ci się również spodobać

0 komentarze